Curtis LaFrance'ın Atatürk'e mektubu 147edfc6
Curtis LaFrance'ın Atatürk'e mektubu 147edfc6
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaSosyalem.netLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Curtis LaFrance'ın Atatürk'e mektubu

YazarMesaj
Fermanga
Yeni Kullanıcı
Fermanga

Meslek : öğrenciyim
Siyasi Görüş : Gizli
Kadın

Curtis LaFrance'ın Atatürk'e mektubu Empty
MesajKonu: Curtis LaFrance'ın Atatürk'e mektubu   Curtis LaFrance'ın Atatürk'e mektubu EmptySalı Tem. 20, 2010 3:18 pm

Curtis LaFrance'ın Atatürk'e mektubu..

Atatürk’ün Türkiye’de gerçekleştirdiği devrimleri ve gösterdiği başarıları Amerika’daki gazetelerden okuyan, radyolardan dinleyen on yaşındaki Curtis LAFRANCE adlı Amerikalı bir çocuk, duyduğu hayranlıkla 28 Ekim 1923 tarihinde Atatürk’e şu mektubu yazar.

Elmira, New York
28 Ekim 1923

Mustafa Kemal Paşa
ANKARA

Sayın Büyüğüm,

On yaşında Amerikalı bir çocuğum.Türkiye’de olup bitenlere ve oradaki yeni hükümete karşı büyük bir ilgi duymaktayım. Birkaç gün önce sizinle yapılmış ve buradaki gazetelerde yayımlanmış bir röportajı okudum.

Türkiye hakkında yazılan yazıları bir araya topluyorum. Bunlar arasında birçok makale ve sizin fotoğraflarınız bulunmaktadır.

Amerikalı bir çocuğa, lütfen imzalı bir fotoğrafınızla küçük bir yazınızı gönderebilir misiniz? Bir gün Türkiye’ye gelmek isteğindeyim.

Saygılarımla…
Curtis LAFRANCE

Birkaç hafta sonra Ankara’ya ulaşan ve Atatürk’e sunulan bu mektuba, işlerinin yoğunluğuna karşın, Ulu Önder Atatürk hemen yanıt verir. İnsanlara sevgi ve saygıyı ilke edinen Büyük Kurtarıcı, gönderdiği mektubuyla Curtis LAFRANCE’ye verdiği değeri gösterir.

Ankara, 27 Kasım 1923

Bay Curtis Lafrance,

Mektubunuzu aldım. Türk yurdu hakkındaki ilgi ve dileklerinize teşekkür ederim. İsteğiniz üzere bir fotoğrafımı gönderiyorum. Amerika’nın zeki ve çalışkan çocuklarına biricik öğüdüm:

Türkler hakkındaki her işittiğine gerçek gözü ile bakmayıp kanılarını bilimsel ve temelli incelemelere dayandırmaya önem vermeleridir.

Başarılar ve mutluluklar dilerim.

Türkiye Cumhurbaşkanı
Gazi Mustafa Kemal

Curtis LaFrance'ın Atatürk'e mektubu
1 sayfadaki 1 sayfası